Achievement

Home / Achievement
Nomor Name Organizer Achievement Level
1 Rini Lestari Hima IESP FEB Unpad Participant regional
2 Muhammad Aldi & Aang Sanjaya Laboratorium Pengembangan Manajemen 4th Runner Up National
dan bisnis FEB Unair
3 Fauzan Akbar, Allisbi Hakim & Rucita Rahmah Unpad 1st Runner Up regional
Ramadhiani
4 Try Yurisandi FE UI Participant National
5 Fukerda Wisata Danone Company Indonesian Delegate National
6 Adriane W. Wiryawan GMUN, Korea Indonesian Delegate International
7 Nuraningrom Hartojo, Zara Sita & Adriane W. HNMUN, Boston Indonesian Delegate International
Wiryawan
8 Yossa Irawan WMUN, Singapore Indonesian Delegate International
9 FUSEC Business Futsal Championship 9th 2nd Runner Up Regional
10 Arfian Nuari AC Nielsen Company Participant International
11 M. Adi Nugroho Ditjen Pajak 1st Runner Up National
12 Amelia Rizky Alamanda & Gilang Fachreza IAIN Syekh NurJati Winner regional
13 M. Arriza Pasha IAIN Syekh NurJati 1st Runner Up regional
14 Amelia Rizky Alamanda IAIN Syekh NurJati Winner regional
15 Amelia Rizky Alamanda Universitas Negeri Semarang 2nd Runner Up National
16 Niella Novia Arland, Pitra Zayanosa, Endang UNS 1st Runner Up & 3 National
Yuniarti Parmoredjo, Rizama Aulia Rachman,
Arfian Nuari & Adriane W. Wiryawan
17 Dania Rahima, Fadilla M Mahdi & M. Arriza Pasha KSEI Universitas Sumatera Utara, Medan Winner National
18 Ahmad Danone Company University Delegate National
19 Dionisius Arga National Model United nations New York Honorable (Best International
2013 (“NMUN-NY 2013”) Delegates)
20 Rohatun Olimpiade Ekonomi Islam, Temu Ilmiah Participant National
National XII, ISEG 1 & ISEG 2
21 Dionisius Arga DIKTI PKM Grant National
22 Fourthywati Marbun DIKTI PKM Grant National
23 Mega Novianti DIKTI PKM Grant National
24 Agus Tri Ardiansyah DIKTI PKM Grant National
25 Ihsan Ahmad DIKTI PKM Grant National
26 Ayu Rikrik Nurini DIKTI PKM Grant National
27 Khoirul Mukminin DIKTI PKM Grant National
28 Anggun Regiana DIKTI PKM Grant National
29 Aris DIKTI PKM Grant National
30 Annisa Rahma Zulhadi Danone Company Winner National
31 Adri Chairulfatah Harvard National Model United Nations, Unpad Delegate International
32 Asyraf Firas Abdurasyid Harvard National Model United Nations, Unpad Delegate International
33 Audia Syafa’atur Rahman London International Model Nation, Unpad Delegate International
34 Cesara Roesselin London International Model Nation, Unpad Delegate International
35 Mutia Taqina Gamat Scientific Forum of Islamic Economics, Speaker (paper International
Islam Finance and Religious Studies ECO accepte) as
ENA, Inc. Ottawa, Ontario, Canada. presenter
36 Muhammad Aldi Astra 1st UNPAD 2nd Runner Up regional
37 M. Nazir Akbar Universitas Hasanuddin ; Bank Indonesia Participant National
38 Sakina Rachmianty Harvard University Participant International
39 Nadia Khairani Harvard University Participant International
40 Pradhityo Adibowo Harvard University Participant International
41 Samisara Manggala Hutagalung Harvard University Participant International
42 Rifqy Arafazano Harvard University Participant International
43 Fiqrie Nirwansyah Putra Universitas Gadjah Mada Participant National
44 Bonita Putri Utami Universitas Gadjah Mada Participant National
45 M.Saleh Affandi Universitas Gadjah Mada Participant National
46 Muhammad Isman Mediyan Universitas Gadjah Mada Semifinalist (at 4th) National
47 Kevin Rosby Universitas Gadjah Mada Semifinalist (at 4th) National
48 Windy Angela Universitas Gadjah Mada Semifinalist (at 4th) National
49 Mia Mulianingsih Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences,
50 Lailani Angrum Sari H Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences, Nagoya University
51 Dian Putra Pratama Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences, Nagoya University
52 Malinda Iriani Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences, Nagoya University
53 Arasy Jayanti Saputro Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences, Nagoya University
54 Galan Kusumasanjaya Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences, Nagoya University
55 Syahid Irfan Mubarok Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences, Nagoya University
56 Tiara Prafitria Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences, Nagoya University
57 Risky Noor Aulia Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences, Nagoya University
58 Galih Satria Mahardhika Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences, Nagoya University
59 Riesa Hoerienisa Knowledge Association of Taiwan (KAT), Participant International
International Business Academics
Consortium(iBAC), School of Informatics
and Sciences, Nagoya University
60 Faza Adrizal Deloitte Touche Tohmatsu Ltd. Top 10 Deloitte Brand International
Ambassador
61 Aimer Chyntia Ningsih Deloitte Touche Tohmatsu Ltd. Top 10 Deloitte Brand International
Ambassador
62 Mokhamad Idham Rosyadi Indonesian Flag Football Association Winner National
Regional Bandung
63 Laura Prasetyo FISIP Unpad Participant regional
64 Muhammad Erfan Supradhono Universitas PGRI Semarang 2nd Runner Up National
65 Galih Satria Mahardhika Youth Time Conference Presenter International
(100 besar)
66 Sirin Zahra Youth Time Conference Presenter International
(100 besar)
67 Taajul Faozilhaq Y Rifat Sungkar Motosport 1 Kelas S3 National
68 Ghozian Azhar P United Nation Headquarter, New York Participant International
69 Julia Jasmine Nilsen United Nation Headquarter, New York Participant International
70 Fatimah Alfritta Rindani United Nation Headquarter, New York Winner International
71 Dirka Wedanta United Nation Headquarter, New York Participant International
72 Dwika Widi Samudra United Nation Headquarter, New York Winner International
73 Ikhlassul Amal United Nation Headquarter, New York Participant International
74 Irwanto Prasetio United Nation Headquarter, New York Participant International
75 Omar Azfar Haqqani United Nation Headquarter, New York Participant International
76 Adinda Sekar Prastantri United Nation Headquarter, New York Participant International
77 Hanas Nurpijar Kaloka United Nation Headquarter, New York Participant International
78 Siska Agustina Rivon United Nation Headquarter, New York Participant International
79 Regina Gabriela United Nation Headquarter, New York Participant International
80 Marissa Angelica United Nation Headquarter, New York Participant International
81 Fauzan Akbar FISIP UNPAD Winner regional
82 Allisbi Hakim FISIP UNPAD Winner regional
83 Yustinus Dimas Aji B. FISIP UNPAD Winner regional
84 Arxialiria CFA Society Indonesia Participant regional
85 Megawati Mediyani FEB UI Participant regional
86 Indah Wulandarai KSEI Yocie, UNISBA Participant regional
87 Rizki Amalia KSEI Yocie, UNISBA Participant regional
88 Andre Basrija KSEI FIES Universitas Muhammmadiyah Participant regional
89 Justi Tama Hutagalung KSEI SES-C Institute Pertanian Bogor Participant National
90 Wiwin Winengsih KSEI SES-C Institute Pertanian Bogor Participant National
91 Justi Tama Hutagalung FORSI Unpad Participant Unpad
92 Wiwin Winengsih SES-C Institut Pertanian Bogor Participant National
93 Indah Wulandari HIMADIKSI UPI Participant National
94 Jhoice Noor Syahid A HIMADIKSI UPI Participant National
95 Wiwin Winengsih HIMADIKSI UPI Participant National
96 FUSEC Geologi Unpad 2nd Runner Up regional
97 FUSEC Unpad Winner regional
98 FUSEC FISIP Winner regional
99 FUSEC Direct Fico Futsal Winner Regional
100 FUSEC Tangerang Futsal Winner National
101 FUSEC Fantasi Futsal 2nd Runner Up National
102 FUSEC FORSI UNPAD Winner regional
103 FUSEC FE UI Top 8 National
104 FUSEC FORSI UNPAD 2nd Runner Up regional
105 Yusrini Airin(Unpad Choir) Patronato Municipal de habaneras Winner of Polifonia Category Costa Blanca 2013 International
106 Fakhrizal Aghria(Unpad Choir) Montreux Choral Fextival Winner of Grand prix(1er Prix Avec Felitications du jury) International
107 KAFE Unpad South Korea Ministry of tourism Performer International